naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Cebula Ogrodowa

Cebulę ogrodową z rodziny liliowatych (Liliaceae), nazywa się też cebulą zwyczajną, czosnkiem cebulą, dymką lub skulibabą. Jest ona byliną o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym. Liście mają blaszki rurkowate i dorastają do 50 cm długości. Części dolne liści, wraz z mięsistymi pochwami tworzą właściwą cebulę. Zewnętrzne liście obumierają przekształcając się w łuski. Pędy kwiatowe wyrastają dopiero w drugim roku rozwoju i na nich pojawiają się kwiaty zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

ZASTOSOWANIE:

sok z drobno posiekanej cebuli działa przeciwbiegunkowo przeciwkaszlowo. Zewnętrznie sok ten jest stosowany przy ukąszeniach owadzich jak również użądleniu osy. Okłady z utartych liści stosuje się na trudno gojące się rany, miejscowe owrzodzenia i czyraki.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Centuria Pospolita

Centuria pospolita rośnie na zrębach leśnych i terenach typu wiatrołomów oraz na nitrofilnych łąkach i pastwiskach. Inne jej nazwy to: czerwieniec, goryczka czerwona, serdecznik, tysięcznik pospolity, żółć ziemna. Jest to dwuletnia roślina o nierozgałęzionej lub tylko na szczycie rozgałęzionej łodydze dorastającej do 50 cm wysokości. Dolne, jajowate liście tworzą różyczkę, a górne (łodygowe) są jajowato podługowate, zaostrzone. Bladoróżowe kwiaty są zebrane w gęste podbaldachy. Kwitnie od lipca do września. Centuria jest pod prawną ochroną, a w ostatnich latach notuje się jej stały zanik.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Chaber Bławatek

Chwastem roślin zbożowych, głównie żyta, jest chaber bławatek (Centaurea cyamis L.) z rodziny astrowatych złożonych (Asteraceai). Inne jego nazwy to: chaber zbożowy, modrak, modrokwiat, modrzeniec, bławatek, wasylka, wasylek, wołoszka lub wołoszek. Jest to roślina jedno lub dwuletnia, dorastająca do 80 cm wysokości, o pędach rozgałęzionych. Cała roślina jest pokryta pajęczynowatymi włosami. Liście są równowąskie lub równowąsko lancetowate, a dolne często pierzastodzielne. Modre kwiaty tworzą koszyczki kwiatowe. Kwitnie od maja do października.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów jest moczopędny, stosuje się go w choro-bach nerek i pęcherza moczowego. Napar ten należy pić przy narastającym osłabieniu wzroku i przemywać nim oczy.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L,) nazywany jest czasem chymelem, czerwieniakiem gruszkowatym lub wilczkiem. Należy on do rodziny konopiowatych. Jest to pnąca bylina o kanciastej łodydze, dorastającej do kilku metrów długości. Szorstkie liście są 3-5 klapowe, u nasady sercowate, grubo ząbkowane. Chmiel jest rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie są zebrane w jasnozielone szyszki. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów żeńskich stosuje się w biegunkach, nadkwasocie, niestrawności, działa jako środek moczopędny. Wchodzi w skład maści na trudno gojące się rany. Odwar z kwiatów zmniejsza pobudliwość płciową, działa uspokajająco i nasennie. Jest skuteczny w leczeniu stanów gorączkowych. Łagodzi zjawiska klimakteryjne. Inhalacje z naparu z kwiatów stosuje się w przewlekłych nieżytach górnych dróg oddechowych. Czasem bywa używany przeciw robaczycom. Kąpiel z dodatkiem naparu z ziela działa uspokajająco na system nerwowy.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Chrzan Pospolity

Chrzan pospolity (Armoracia rusi im na P. C inert., syn.: Armoracia lapathijolia Gilib., Cochlcaria armoracia L.) z rodziny gorczycowa tych -- krzyżowych (Brassicaceae), zwany czasem chrzanem zwyczajnym, warzuchą chrzanem lub warzęchą chrzanem, występuje w miejscach ruderalnych, chociaż jest bardziej znany z uprawy w ogrodach. Jest to bylina o łodydze dorastającej do 120 cm wysokości i grubych, mięsistych korzeniach. Li-ście odziomkowe są duże, podłużne, lśniące, o nasadzie jajowatej, brzegiem karbowane lub piłkowane, a środkowe są czasem pierzaste z wcięciami. Kwitnie rzadko, a rozmnaża się głów-nie wegetatywnie.

ZASTOSOWANIE:

spożywanie świeżo tego korzenia usprawnia czynności przewodu pokarmowego, wzmacnia zęb i dziąsła, wdychiwany oczyszcza nos i zatoki, Świeże liście służą do okładów przy bólach reumatycznych i przewodu pokarmowego, wzmacnia zęby i dziąsła, wdychiwany oczyszcza nos i zatoki. Świeże liście służą do okładów przy bólach reumatycznych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Ciemiężyca Biała

Endemitem wschodniokarpackim, rosnącym rzadko na połoninach w Bieszczadach, jest ciemiężyca biała (Vera-trum album L.)z rodziny liliowatych (Liliaceae). Jest to bylina, której pędy dorastają do 1,5 m wysokości. Cała roślina jest gęsto owłosiona. Liście ma szeroko eliptyczne, osiągające szerokość 10cm, ustawione na łodydze skrętolegle. Białe lub kremowe, z zewnątrz zielonkawe kwiaty są zebrane w wielokwiatowe, szczytowe wiechy. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek jest pod prawną ochroną.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Cykoria Podróżnik

Występuje na przydrożach, nieużytkach jako chwast polny. Nazywana czasem podróżnikiem pospolitym, podróżnikiem błękitnym, podróżnikiem polnym, podróżnikiem lekarskim, cykorią zwyczajną lub cykorią dziką.Jest to bylina o pędach wzniesionych, odstająco rozgałęzionych, szorstko owłosionych, dorastających do 1,5 m wysokości. Dolne liście tworzą rozetowe skupienie, a łodygowe obejmują łodygę strzałkowato lub sercowato. Mają one kształt podługowaty lub lancetowaty. Jasnoniebieskie kwiaty wyłącznie języczkowate, są skupione w koszyczki stojące na szczytach gałązek i w kątach liści. Kwitnie od lipca do września.

ZASTOSOWANIE:

odwar z korzeni działa uspokajająco, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i czynność wątroby. Działa moczopędnie.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Czarnuszka Siewna

Niezbyt często uprawia się u nas czarnuszkę siewną z rodziny jaskrowatych, którą, można czasem spotkać jako chwast wśród zbóż. Inne jej nazwy to: czarnuszka ogrodowa, czarnucha, kmin czarny, kajcol, kąkolnica. Jest to roślina jednoroczna, dorastająca do 40 cm wysokości o rozgałęzionym pędzie. Liście ma podwójnie pierzaste o nitkowatych odcinkach. Najwyższy liść jest zbliżony kształtem do białych kwiatów, czasem ma niebieskawe unerwienie. Listki okwiatów są szerokojajowate, z krótkim paznokciem i zakończone dzióbkiem. Kwitnie do lipca.

ZASTOSOWANIE:

Napar z nasion stosuje się w dolegliwościach żołądkowych. Napar ten wykazuje działanie moczopędne. Może być stosowany w zaburzeniach menstruacji i jako środek mlekopędny. Działa tez przeciw robaczycom. Nasiona są używane jako przyprawa do chleba i innych wypieków.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Czereśnia

Z rodziny różowatych w lasach dębowych spotyka się dziko rosnącą czereśnię zwaną tez trześnią lub tereśnią. Jest to krzew lub drzewo dorastające do 10-20 m wysokości. Zaostrzone liście są żywozielone, o kształcie jajowatym lub odwrotnie jajowatym, na brzegu podwójnie karbowano-piłkowane. Duże, białe kwiaty są zebrane w 2-5 kwiatowe baldaszki. Kwitnie w kwietniu lub maju.

ZASTOSOWANIE:

w medycynie ludowej stosowano napar z ogonków liściowych w kamicy nerkowej. Gumę wiśniową stosowano w różnych schorzeniach żołądka i wrzodach.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Czosnek Niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) z rodziny liliowatych spotyka się często w miejscach wilgotnych, np. przy źródliskach). Jest to bylina, której podłużna cebula jest złożona z nasad dwóch liści. Dwa odziomkowe, jajowato lancetowate liście są żywozielone. Na wysokim głąbiku (15-50cm)powstaje dość płaski, luźny baldach złożony z białych kwiatów. Kwitnie w maju. Z uwagi na duże, zielone liście i okazałe kwiaty, gatunek ten bywa czasem uprawiany jako roślina ozdobna. Nasiona czosnku niedźwiedziego są roznoszone przez mrówki (myrmekochoria), a kiełkują dopiero po 14 miesiącach. Ten typowy gatunek wysokopiennych lasów bukowych, w których na ogół brak warstwy krzewów, rośnie na terenie całego kraju, a brakuje go całkowicie na obszarze Tatr.

ZASTOSOWANIE:

świeże ziele zjadane jako sałatka odkaża przewód pokarmowy, działa przeciwmiażdżycowo. Obniża ciśnienie krwi.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Czosnek Ogrodowy

Uprawiany przede wszystkim na polach i ogrodach (Allium sativum L.) z rodziny liliowatych nazywany też czosnkiem właściwym. Jest to bylina, wytwarzająca cebule złożone z kilku dwubocznie zgniecionych cebulek. Rurkowate liście tzw. głąbiki dorastają do 80 cm wysokości i są na brzegach szorstkie. Kwiaty, zebrane w baldachokształtne kwiatostany, tworzą się dopiero w drugim roku rozwoju rośliny. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

ZASTOSOWANIE:

środek grzybo i bakteriostatyczny, działa odkażająco na przewód pokarmowy, przeciwbiegunkowo, przeciwskurczowo, przeciw miażdżycowo, przeciw robakom jelitowym, zwłaszcza owsikom. Obniża ciśnienie krwi. Okłady ze zmiażdżonego czosnku stosuje się przy oparzeniach.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor