naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Farbownik Lekarski

Cieple rumowiska, suche wzgórza i przydroża są siedliskiem farbownika lekarskiego (Anchusa officinalis L.) z rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae), nazywanego czasem błędnie miodunką lekarską (miodunka lekarska to Pulmonaria officinalis L). Jest to roślina dwuletnia, czasem bylina, o łodydze często pod-noszącej się w nasadzie i dorastającej do 90 cm wysokości. Liście mają kształt równowąsko lancetowaty i są jak i cała łodyga szorstko owłosione. Purpurowofioletowe kwiaty czasem czerwone, niebieskie a nawet białe, stoją na krótkich szypułkach. Kwitnie od maja do października.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela działa przy schorzeniach i nieżytach górnych dróg oddechowych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Fasola Zwyczajna

Jest chwastem polnym, rosnącym szczególnie obficie na piaszczystych glebach, a także na odłogach i polanach leśnych w obszarze występowania borów. Fiołek trójbarwny (Wola tricolor L.) z rodziny fiołkowatych (Yiolaceae) nazywany jest czasem bratkiem trójbarwnym, macoszką lub sierotkami. Jest to roślina jedno lub dwuletnia o rozesłanej lub podnoszącej się, kanciastej łodydze dorastającej do 40cm wysokości. Liście są łopatkowate, okrągławe, ogonkowe. Przylistki mają wygląd liściopodobny. Niebiesko-fioletowo-żółte kwiaty są grzbieciste i wytwarzają długą ostrogę. Ich barwa może być różna i nie zawsze trójbarwna. Kwitnie od kwietnia do października.

ZASTOSOWANIE:

odwar z rozdrobnionych strąków jest środkiem moczopędnym stosowanym w schorzeniach nerek i kamicy nerkowej oraz jako środek przeciwcukrzycowy. Napar z wysuszonych i sproszkowanych strąków znajduje zastosowanie w owrzodzeniach przewodu pokarmowego.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Fiołek Trójbarwny

Powszechnie znana z ogrodów fasola z rodziny bobowatych-motylkowatych jest rośliną jednoroczną o wyprostowanej lub wijącej się łodydze, dorastającej do 4m wysokości. Liście są gęsto i przeważnie odstająco owłosione. Zwykle białe, czasem żółtawe lub lila kwiaty stoją w skąpokwiatowych kwiatostanach. Kwitnie od czerwca do września.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela lub kwiatów stosuje się przy wszelkich wysypkach i wypryskach skórnych. Lepsze działanie wykazują kwiaty z fioletowymi płatkami. Ma zastosowanie w kosmetyce.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Fiołek Wonny

Fiolek wonny z rodziny fiołkowatych zwany czasem fiołkiem pachnącym rośnie na obrzeżach grądów, a także w parkach, ogrodach i przychaciach. Jest to bylina tworząca zakorzeniające się rozłogi o wonnych, fioletowych, czasem białych, grzebiecistych kwiatach. Liście ma tylko odziomkowe o kształcie nerkowato-sercowatym. Kwitnie od marca do maja.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela działa napotnie, wykrztuśnie, nawet wymiotnie. Stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych i przy anginie. Można też stosować odwar z korzeni.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor