naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Glistnik Jaskółcze Ziele

Jest rośliną ruderalną, rosnącą też na przydrożach i w zaroślach. Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium maius L.) z rodziny makowatych (Papaveraceae), znany jest też jako: glistnik pospolity, glistnik większy, jaskółcze ziele, glistewnik, złotnik, żółtnik, celidonia, cendalia, cyndalia, cencylia lub ziele od brodawek. Jest to bylina o rozgałęzionej łodydze, z rzadkimi, odstającymi włoskami, dorastająca do 1 m wysokości. We wszystkich częściach zawiera ona sok mleczny o barwie pomarańczowej. Liście są nieparzystopierzastosieczne, pod spodem sinawe. Żółte kwiaty są skupione w luźne baldaszki. Kwitnie od maja do września. Gatunek ten jest mało zmienny. Niemniej istnieją formy zupełnie nie owłosione, jak i takie, u których wcześnie odpadający kielich jest gęsto owłosiony. Od czasów starożytnych przypisywano jej duże znaczenie lecznicze i jako taką uprawiano. Pliniusz (I w. n.e.) przypisywał glistnikom moc przywracania wzroku jaskółkom, którym wydłubano uprzednio oczy. Może z tym podaniem należy wiązać drugi człon polskiej nazwy. Średniowieczni alchemicy podejrzewali, że żółty korzeń glistnika skrywa kamień mądrości, umożliwiający produkcję złota.

ZASTOSOWANIE:

napar z młodych liści ma działanie żółciopędne, reguluje czynność przewodu pokarmowego. Sok z ziela działa przeciwbólowo, narkotycznie, obniża ciśnienie krwi, zwalnia akcję serca. Stosować należy ostrożnie, ponieważ su-rowiec jest trujący Zewnętrznie: niszczy brodawki, piegi i odciski. Zarówno napar z lisa, jak i sok z ziela hamują rozrost komórek nowotworowych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Głogi

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.)oraz głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.) z rodziny różowatych (Rosaceae), to stały element zarośli krzewiastych. Inne nazwy tych gatunków to: głóżyna, ciernie białe, jaworek, bodlak, obrostnica, bulimączka. Są to cierniste krzewy lub niewielkie drzewa o połyskujących gałązkach, dorastające do 5m wysokości. Liście są 3-5 klapowe. Białe kwiaty są zebrane w wielokwiatowe kwiatostany. Kwitnie w maju i czerwcu. Różnica między tymi gatunkami tkwi w liczbie szyjek na słupku, stąd ich nazwy. W miastach bywają sadzone różne odmiany głogów o kwiatach różowych, czerwonych, a często wielopłatkowych.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów, liści i owoców stosuje się w schorzeniach serca, naczyń krwionośnych i nadciśnieniu. Poprawia pracę serca, uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia mięsień sercowy. Działa tonizująco i koryguje poprawność wielu procesów zachodzących w komórkach, które uległy zaburzeniu. Zwalnia procesy starzenia.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Głowianka Pospolita

Występuje na nieco przesuszonych miejscach wilgotnych łąk, na przydrożach i w zaroślach. Głowianka pospolita (Prunella vulgaris L.) z rodziny jasnotowatych-wargowych (Latniaceae), zwana czasem garlanką lub chmielnikiem. jest wieloletnia, osiąga wysokość 20cm, a w wyjątkowo sprzyjających miejscach 70cm. Jej łodyga jest naga lub owłosiona. Naprzeciwległe, ogonkowe liście mają kształt jajowato okrągławy i są pierzastowrębne. Z kątów liści wyrastają ukorzeniające się pędy boczne niebiesko-fioletowe kwiaty rzadziej różowe lub nawet białe są zebrane w szczytowe główki. Kwitnie od czerwca do września.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela jest stosowany do płukania gardła, w przypadku schorzeń dziąseł, w próchnicy zębów, a także w schorzeniach kobiecych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Gorczyca Czarna

Gorczyca czarna uprawiana na polach często dziczeje porastając zarośla i rowy. Zwana jest też kapustą czarną. Jest rośliną jednoroczną o wyprostowanej, dorastającej do 1,2m wysokości łodydze. Dolne liście są lirowate, a górne lancetowate. Drobne złocistożółte kwiaty przewyższają pączki kwiatowe skupione na szczycie kwiatostanów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gorczyca czarna jest rośliną uprawną znaną już we wczesnym średniowieczu i wymienianą przez Dioskoridasa (795 c n.e.j.).

ZASTOSOWANIE:

okłady ze sproszkowanych nasion stosuje się przy bólach gośćcowych, reumatycznych i nerwobólach.Bywa także stosowany wyekstrahowany z nasion olejek eteryczny stosowany do nacierania lub pędzelkowania w schorzeniach reumatycznych i w podagrze.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Gorczyca Jasna

Gorczyca jasna (Sinapis alba L.) z rodziny gorczycowatych-krzyżowych (Brassicaceae), nazywana też gorczycą białą pojawia się czasem jako chwast polny. Jest to roślina jednoroczna o wzniesionej, rozgałęzionej i szorstko owłosionej łodydze, dorastającej do 60cm wysokości. Liście są lirowato pierzastodzielne. Żółte kwiaty są zebrane w szczytowe graniaste kwiatostany. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

ZASTOSOWANIE:

odwar z nasion ma zastosowanie w owrzodzeniach żołądka i jelit. Ludowe wierzenia podają, że noszenie nasion w okolicach serca np. naszyjniki zapobiega zawałom serca. Materacyki wypełnione nasionami mają właściwości rozgrzewające w bólach reumatycznych i zapaleniu korzonków nerwowych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Goryczka Żółta

Czasem bywa uprawiany w ogrodach gatunek występujący na halach wysokogórskich w Karpatach Wschodnich. Jest nim goryczka żółta (Gentiana lutea L.) z rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Gatunek ten jest byliną o bardzo grubych, pomarszczonych kłączach i grubej, nierozgałęzionej, prosto wzniesionej łodydze, dorastającej do 1m wysokości. Duże, szerokoeliptyczne liście mają odcień niebieskawozielony i rosną one wzdłuż całej łodygi. Żółte kwiaty są skupione w kątach liści i na szczycie łodygi. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Gatunek jest pod prawną ochroną!.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Grążel Żółty

Znajduje się pod ochroną. Grążel żółty z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae) o innych nazwach: grzybienie żółte, bączywie, bęczewie, wodna róża, wodna lilia. Jest to bylina o grubych kłączach, z których wyrastają długie ogonki liściowe i szypułki kwiatowe. Bardzo duże liście do 30 cm długości o kształcie eliptycznym pływają po powierzchni wody. U nasady zaznacza się głębokie wcięcie. Żółte kwiaty mają średnicę dochodzącą do 5 cm. Kwitnie od maja do września.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Grusza Pospolita

Gruszę pospolitą (Pirus com munis L.), nazywaną też gruszą dziką, ulęgałką lub uleżałką, z rodziny różowatych (Rosaceae) można spotkać w drzewostanie lasów dębowych. Jest to cierniste drzewo dorastające do 20 m wysokości o jajowatych, drobno piłkowanych, dość twardych i połyskujących liściach. Białe lub bladoróżowe kwiaty są zebrane w kilkukwiatowe kwiatostany. Gruszkowaty owoc ma różną barwę: zieloną, brunatną lub żółtą. Kwitnie w kwietniu lub maju. Znamy około 60 gatunków grusz, które występują w Europie, Afryce Północnej i Azji. Gatunek ten dzieli się na trzy podgatunki. Jeden z nich jest krzewem, a dwa pozostałe są drzewami. Różnice między formami drzewiastymi tkwią w kształcie liści (wąsko lancetowate lub odwrotnie jajowate), a niektóre z nich mają filcowato owłosione pędy. Odmiany powszechnie hodowane w sadach pochodzą na ogół ze skrzyżowania gruszy pospolitej z innymi gatunkami.

ZASTOSOWANIE:

odwar z suszonych owoców łagodzi kaszel, działa też przeciwgorączkowo, moczopędnie i jest zalecany w kamicy nerkowej. Napar z kwiatów jest pomocny w chorobie nowotworowej.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Gruszyczka Okrągłolistna

Znacznie mniej obficie występuje w borach mieszanych gruszyczka okrągłolistna (Pyrola rotundifolia L.) z rodziny gruszyczkowatych (Pyrolaceae), znana też jako zimozielone. Jest to bylina płożąca się, której łodyga dorasta do 40 cm wysokości. Zimozielone liście są okrągławe lub jajowate. Białe lub lekko różowe kwiaty są zebrane w wielokwiatowe grona. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

ZASTOSOWANIE:

odwar z ziela działa moczopędnie. Jest stosowany w chorobach pęcherza moczowego.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Gryka Zwyczajna

Jest rośliną uprawną, pochodzącą z Azji Środkowej, coraz rzadziej spotykana nazywana też gryką siewną. Jest to roślina roczna, dorastająca do 60cm wysokości. Liście mają kształt sercowaty lub ze względu na sercowatą nasadę strzałkowaty. Ułożone są na łodydze skrętoległe, a ich przylistki są zrosłe w długą, tutkowatą pochwę, tzw. gatkę. Okwiat ma barwę białą lub różową. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela przeciwdziała arteriosklerozie i innym zaburzeniom układu krążeniowego i naczyniowego między innymi przeciw żylakom. Jest ważnym środkiem zabezpieczającym elastyczność naczyń włosowatych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Grzybienie Białe

Grzybienie białe, nazywane są też grążel biały, mamałucha,nenufar lub lilia wodna. Jest to bylina o grubym kłączu, pełzającym w mule na dnie zbiorników wodnych. Liście o kształcie okrągławym mają bardzo długie ogonki liściowe do 1,5 m długości i pływają na powierzchni wody, są skórzaste, z głębokim wcięciem u nasady. Duże, białe kwiaty wyrastają pojedynczo na długich szypułkach, podobnych do ogonków liściowych, a ich długość jest zależna od głębokości zbiornika wodnego, na którym rosną grzybienie. Działki kielicha są zielonkawe. Kwitnie od czerwca do września. Gatunek jest pod prawną ochroną.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Gwiazdnica Pospolita

Jest uciążliwym chwastem pól i ogrodów. Gwiazdnica pospolita z rodziny goździkowatych rośnie w przydrożach i w zaroślach. Jej inne nazwy to: gwiazdownica, mokrzyca średnia, mokrzyca, mrzygłód. Jest to roślina roczna lub dwuletnia o rozesłanych pędach, dorastających do 80cm długości. Liście ma jajowate, przy czym górne są siedzące, a dolne i środkowe na ogonkach. Białe kwiaty wyrastają na zakończeniach pędów. Kwitnie cały rok.

ZASTOSOWANIE:

nalewka spirytusowa z ziela poprawia pracę serca, jest skuteczna przy bólach wątroby, działa wykrztuśnie i moczopędnie. Okłady z ziela są skuteczne przy leczeniu wrzodów i czyraków.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor