naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Jabłoń Dzika

W grądach spotykamy też jabłoń dziką (Malus sihestris (L.) Mili.) z rodziny różowatych (Rosaceae), nazywaną czasem płonką lub dębniołką. Jest to cierniste drzewo dorastające do 10 m wysokości. Liście ma jajowate, brzegiem drobno karbowano piłkowane, od spodu owłosione. Kwiaty są duże, wewnątrz białe, a na zewnątrz różowe. Kwitnie w kwietniu. Jabłoń dzika występuje w czystej formie bardzo rzadko, ponieważ często krzyżuje się z odmianami uprawnymi.

ZASTOSOWANIE:

ciepłe powidła sporządzone ze świeżych lub suszonych i rozmoczonych owoców były stosowane w medycynie ludowej jako lek przeciwbólowy i przeciwbiegunkowy. Napar ze skórek owoców służył do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jałowiec Pospolity

Jałowiec Pospolity ( Juniperus communis L.) występuje w postaci drzewa lub krzewu. Rośnie na wszystkich rodzajach gleb. Owocem jałowca jest szyszkojagoda dojrzewająca w wrześniu drugiego lub trzeciego roku. Podczas dojrzewnaia owoc jałowca zmienia kolor z zielonego przez fioletowogranatowy do czarnego z nalotem sinym. Surowcem leczniczym są jagody, liście oraz drzewo.

ZASTOSOWANIE:

artretyzm, bolesne miesiączki, białkomocz, kamienie moczowe, ogólne zmęczenie, nadczynność tarczycy, niegojące się rany, trądzik, owrzodzenia.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Janowiec Barwierski

Na słonecznych miejscach w borach mieszanych rośnie janowiec barwierski (Genista tinctoria L.) należący do rodziny bobowatych-motylkowatych. Inne jego nazwy to: żółcidło, drok, genista, kręczynka, krzecinka, lubieżna, nietota lub żółcień. Krzew o podnoszących się lub leżących gałązkach, dorastający do 60 cm wysokości. Liście są pojedyncze, równowąsko lancetowate, spodem miejscami owłosione, a przylistki są przekształcone w szydlaste ciernie. Żółte kwiaty, zebrane na szczytach pędów i gałązek, kwitną od czerwca do sierpnia. Gatunek ten jest bardzo zmienny i na tej podstawie są wyróżniane jednostki taksonomiczne niższe od gatunku. Różnice wyrażają się w morfologicznych kształtach liści, pokroju krzewu,owłosieniu i wielkości kwiatów. Wszystkie formy są wrażliwe na niskie temperatury i w mroźne zimy wymarzają, a nie różnią się one wartościami terapeutycznymi.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwitnących pędów jest środkiem napotnym i silnie moczopędnym. Bywa stosowany w nadciśnieniu, chorobach nerek z obrzękami, chorobach pęcherza moczowego, kamicy pęcherzyka żółciowego, również w zaburzeniach przemiany materii. Janowiec należy stosować bardzo ostrożnie z uwagi na jego toksyczność.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jarząb Pospolity

Nazywany też: jarząb, jarząbek, jarzębina pospolita. Jest to krzew lub drzewo o gładkiej, jasnopopielatej korze, liściach lancetowatych i zebranych w porze kwitnienia (maj) kwiatach w podbaldachy. Nie należy zjadać owoców w stanie surowym nie ususzonym. Zawarty w owocach kwas parasorbinowy może wywołać wymioty. biegunki a nawet uszkodzenie nerek. Suszenie powoduje rozkład kwasu i przydatność do spożycia.

ZASTOSOWANIE:

Działa żółciopędnie, moczopędnie, przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwobrzękowo i przeciwwysiekowo. Reguluje przemianę materii oraz wypróżnianie.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jaskier Ostry

Na żyznych łąkach i pastwiskach zakwita w maju i kwitnie do sierpnia, nadając im charakterystyczny, żółty aspekt, jaskier ostry (Ranun-culus acer L.) z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), nazywany czasem jaskrem pstrym lub pryszczeńcem. Jest to bylina o wyprostowanej, rozgałęzionej łodydze, dorastającej do 90 cm wysokości. Liście są dłoniasto pięciodzielne o odcinkach głęboko wrębnych. Żółte kwiaty stoją na zakończeniach licznych pędów.

ZASTOSOWANIE:

roślina jest trująca, niemniej napar z ziela bywał dawniej stosowany przez lud przy gruźlicy i malarii.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jasnota Biała

Rośnie w zacienionych miejscach ruderalnych, a także w zaroślach. Nazywa się ją czasem pokrzywą białą, pokrzywą głuchą lub pokrzywą martwą. Jest to bylina o wzniesionym pędzie, dorastającym do 60 cm wysokości. Długo ogonkowe liście są jajowate, na brzegu grubo piłkowane, a w nasadzie głęboko sercowate. Okazałe, kremowobiałe kwiaty są zebrane w nibyokółki w pachwinach liści. Kwitnie od kwietnia do jesieni.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów jest stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych, biegunkach i schorzeniach narządów rodnych. Działa moczopędnie. Napar ten bywa stosowany w niedokrwistości. W tym celu można też stosować sałatkę ze świeżych, drobno posiekanych, młodych pędów, przyprawionych cukrem i cytryną.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jastrzębiec Kosmaczek

Nie tylko murawy piaskowe, ale również piaszczyste przydroża, miedze czy pobrzeża borów porasta jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella L. z rodziny astrowatych złożonych (Asteraceae). Jest to bylina wytwarzająca rozłogi, o łodydze dorastającej do 30 cm wysokości. Jest zazwyczaj słabo ulistniona lub bezlistna. Lancetowato łopatkowate liście są zebrane w rozetkę. Liście na rozłogach zmniejszają się ku szczytowi. Spód liści jest pokryty tak gęstym, kutnerowatym włosem, że zakrywa w zupełności ich zieloną barwę. Żółte kwiaty tworzą pojedyncze koszyczki na szczycie łodygi. Kwitnie od maja do października. Gatunek jastrzębca kosmaczka jest bardzo zmiennie owłosiony. Na tej podstawie wyróżnia się niższe od gatunku jednostki systematyczne. Jedne z nich mają włoski jasne, inne ciemne - prawie czarne, niektóre owłosienie jest filcowate, a czasem odstające. U niektórych odmian owłosienie występuje tylko po dolnej stronie blaszki liściowej - na nerwach. Występowanie tych odmian jest też różne: jedne rosną na niżu, inne w górach. Różnic terapeutycznych nie stwierdzono.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela jest stosowany w nieżytach jelit, biegunkach i bólach wątroby. Zewnętrznie: do okładów na rany; w zapalnych stanach dziąseł i paradontozie do płukania jamy ustnej.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jemioła Pospolita

Na wszystkich drzewach rozwija się jemioła pospolita z rodziny gązewnikowatych (Loran-thaceae), zwana też jemiołą białą lub starzęślą. Jest ona krzewem półpasożytniczym drzew liściastych i ma widlasto rozgałęzione pędy. Cała roślina jest oliwkowozielona i tworzy zimozielone kuliste krzaki na gałęziach swoich żywicieli. Liście są grube, skórzaste i mają kształt owalny. Niepozorne, drobne kwiaty wyrastają w kątach liści. Kwitnie w lutym i marcu.

ZASTOSOWANIE:

sproszkowane ziele obniża ciśnienie krwi. Utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo. Suszone jagody są stosowane przeciw robakom. Odwar z ziela hamuje rozwój tkanek i może mieć znaczenie w chorobach nowotworowych, ale w tym celu stosuje się obecnie fabrycznie standaryzowane wyciągi.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jesion Wyniosły

Jednym z ważnych gatunków drzew w łęgach jest jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.), zwany też jesionem pospolitym, z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest to drzewo o kulistej koronie silnie rozgałęzionej, dorastające do 35 m wysokości. Liście ma nieparzystopierzasto złożone. Tworzy kwiaty rozdzielnopłciowe, które są zebrane w kwiatostany pojawiające się przed rozwojem liści. Kwitnie w kwietniu.

ZASTOSOWANIE:

napar z liści działa moczopędnie. Poprawia przemianę materii. Działa ogólnie wzmacniająco. Odwar z kory ma zastosowanie w skazie moczanowej.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jeżyna Fałdowana

Na brzegu lasów i zarośli z wyjątkiem obszarów północno-wschodnich można spotkać jeżynę fałdowaną (Rubus plicatus W. et N.) z rodziny różowatych (Rosaceae), nazywaną też czarną maliną, dziadami, ostrygami, ostreżynami, urzyną lub wodostrężnicą. Jest to krzew dorastający do 1,5 m wysokości o łukowato wygiętych pędach osiągających 5 m długości. Duże kolce, występujące na pędach, są zakrzywione, u nasady wydatnie rozszerzone, a z boku spłaszczone. Liście o 3-5 listkach nie są zrzucane na zimę. Białe lub różowe kwiaty są zebrane w graniaste kwiatostany Kwitnie w czerwcu i lipcu.

ZASTOSOWANIE:

odwar z liści jest używany w nieżytach górnych dróg oddechowych. Odwar z młodych liści ma zastosowanie w leczeniu anemii. Naparu z liści używa się do płukania gardła i jamy ustnej w stanach zapalnych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Jodła Pospolita

Jodła pospolita z rodziny sosnowatych (Pinaceae) jest czasem nazywana jodłą białą. Drzewo dorasta do 50 m wysokości, ma korę gładką, popielato-szarą. Szpilki ciemnozielone, błyszczące,o dwu białych paskach na dolnej stronie, ułożone na pędach płasko, grzebieniasto, są na końcach gałązek krótsze, a w dole dłuższe.

ZASTOSOWANIE:

inhalacje z odwaru ze szpilek stosuje się w schorzeniach górnych dróg oddechowych.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor