naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Lawenda Wąskolistna

W ogrodach jest uprawiana lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia MilL, syn.: L. officinalis Chaix.) nazywana też lawendą zwykłą, lawendą prawdziwą, lawendą wonną, lawendką, lawendową szpilką, bławatka lub czyszczeczem. Należy do rodziny jasnotowatych-wargowych (Lamiaceae). Jej wyniosła, gałęzista łodyga dorasta do 60 cm wysokości. W pachwinach równowąsko lancetowatych liści wyrastają często krótkopędy. Liście są całobrzegie i na brzegu podwinięte, za młodu białawo filcowato owłosione. Niebieskofioletowe kwiaty są zebrane w 6-cio kwiatowe, pozornie kłosowate kwiatostany. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

ZASTOSOWANIE:

kąpiel z dodatkiem naparu z ziela jest stosowana w stanach nerwicowych. Napar z kwiatów stosuje się przeciw kaszlowi, a wyciąg wodny z kwiatów przeciw wzdęciom, bólom żołądka i jako środek moczopędny.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lebiodka Pospolita

Na widnych brzegach rośnie lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) z rodziny jasnotowatych-wargowych (Lamiaccae). Jest to bylina z pełzającymi kłączami, tworzącymi często rozłogi. Wzniesiona, owłosiona łodyga dorasta do 80 cm wysokości. Liście są jajowate, na szczycie tępe, całobrzegie lub rzadziej ząbkowane. Różowe kwiaty są zebrane w wielokwiatowe, szczytowe, podbaldachowate kwiatostany. Kwitnie od lipca do września.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela działa moczo i żółciopędnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie. Wzmacnia układ nerwowy. Kąpiele z dodatkiem naparu o składzie: lebiodka (Origanum), krwawnik (Achillea), dziurawiec (Hypericutn) i mięta (Mentha) stosowane są w chorobach reumatycznych i w stanach wyczerpania nerwowego.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Len Zwyczajny

Jedną z najstarszych roślin uprawnych jest len zwyczajny (Linum usitatissimum z rodziny lnowatych , nazywany czasem słowieniem. Jest to jednoroczna roślina o cienkich, pojedynczych łodygach dorastających do 70 cm wysokości. Liście ma lancetowate i ostro zakończone. Duże, jasnoniebieskie kwiaty stoją na szczytach pędów. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

ZASTOSOWANIE:

okłady z ciepłych nasion stosuje się w kurczowych bólach brzucha. Wyciąg wodny z nasion ma zastosowanie w nieżytach i wrzodach żołądka oraz w katarach jelit. Płótno Lniane nasączone olejem służy do okładów przy oparzeniach. Olej z nasion ma znaczenie spożywcze,przemysłowe i lecznicze, obniża poziom cholesterolu we krwi, zewnętrznie, regeneruje skórę.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lepiężnik Różowy

W zaroślach nad rzekami, potokami i na brzegach tych potoków rośnie lepiężnik różowy (Petasites officinalis Moench.) z rodziny astrowatych złożonych, nazywany czasem wielkim podbiałem. Jest to bylina o grubych kłączach, wydłużonych, gładkich i w rozgałęzieniach zgrubiałych. Bardzo duże liście do 1m długie i 60 cm szerokie mają kształt nerkowaty lub okrągławo sercowaty. Pędy kwiatowe, pojawiające się w marcu lub kwietniu, mają łuski zamiast liści. Łuski te oraz łuski okrywy mają barwę brudnopurpurową. Dorastają do 25 cm wysokości. Pędy owocujące osiągają wysokość 1m.

ZASTOSOWANIE:

napar z liści jest stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych i w astmie. Ma także działanie rozkurczowe w dolegliwościach żołądkowych i schorzeniach wątroby. Jest środkiem pomocniczym w chorobie nowotworowej.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Leszczyna Orzech Laskowy

Leszczyna orzech laskowy (Corylus avellana L.) z rodziny brzozowatych (Betulaceae), występuje często w ciepłych zaroślach, tworzących pas przejściowy pomiędzy naturalnymi murawami, a lasami wysokopiennymi. Rośnie ponadto w grądach, a nawet lęgach gdzie tworzy podszycie razem z czeremchą (Padus avium Mili.) i bzem czarnym. Leszczyna jest krzewem dorastającym do 8 m wysokości, o ciemnej gładkiej korze. Liście mają kształt okrągławy lub jajowaty, na szczycie krótko zaostrzone a u nasady sercowate, na brzegu nierówno potrójnie lub poczwórnie ząbkowane, spodem owłosione. Kwiaty są rozdzielnopłciowe: żeńskie ukryte w pączkach, z których ukazują się tylko czerwone znamiona słupków, męskie są zebrane w bezkwiatowe, zwisłe kotki. Kwitnie bardzo wcześnie, przed rozwojem liści i jest rośliną wskazującą na nadejście przedwiośnia.

ZASTOSOWANIE:

napar z liści stosuje się w żylakowatych owrzodzeniach podudzia, na trudno gojące się rany, w zapalnych i zakrzepowych stanach naczyń.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lipa Drobnolistna

Drzewostany w grądach są zazwyczaj wielogatunkowe. Panują w nich graby, dęby a także klony. Lipa to drzewo o rozłożystej koronie, dorastające do 30 m wysokości. Liście ma okrągławo sercowate, spodem sinawe z kępkami rudawobrunatnych włosów. Żółtawobiałe kwiaty są zebrane w baldaszkowate kwiatostany. Z szypułką kwiatostanową jest zrośnięta łuskowata podsadka, ułatwiająca rozsiewanie owoców. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów stosuje się w stanach gorączkowych, nieżytach górnych dróg oddechowych, uporczywym kaszlu. Napar ten lub napar z liści służą do płukania i okładów w stanach zapalnych gardła. Okłady ze świeżych liści działają przeciwbólowo i odkażająco, są stosowane na trudno gojące się rany.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lnica Pospolita

Ruderalia, a także brzegi rowów, to miejsce występowania lnicy pospolitej (Linaria vulgans (L.) Mili.) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Nazywanej też dzikie lwie paszcze lub pantofelki Matki Boskiej. Jest byliną o prosto wzniesionej, nierozgałęzionej łodydze, dorastającej do 80cm wysokości. Bardzo wąskie liście są na brzegu lekko podwinięte i stoją na łodydze bardzo gęsto, czasem są sinawe i nieco mięsiste. Bladożółte, w gardzieli pomarańczowe kwiaty, zaopatrzone w ostrogę, są zebrane w gęste kwiatostany groniaste. Kwitnie od czerwca do września. Gatunek dość zmienny, o formach różniących się barwą kwiatów i gardzieli górnej wargi. Istnieją następujące formy: o kwiatach białych i żółtej gardzieli, białych i pomarańczowej gardzieli, żywo cytrynowych i pomarańczowej gardzieli. Istnieją także formy o łodygach płożących i podnoszących się na końcach pędów. Lnica pospolita pojawia się czasem jako chwast wśród upraw polnych. Jest wówczas groźnym konkurentem roślin uprawnych, ponieważ potrafi wytworzyć ponad 31000 łatwo kiełkujących nasion.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lnicznik Siewny

Na polach bywa uprawiany i czasem ucieka na przydroża lnicznik siewny (Camelina sativa (L.) Cr.) z rodziny gorczycowatych-krzyżowych (Brassi-caceae), nazywany czasem lnianką. Jest to roślina jednoroczna o łodydze dorastającej do 80 cm wysokości, dołem owłosionej, a górą nagiej. Liście są strzałkowate, najczęściej zatokowo ząbkowane, bezogonkowe. Żółtawo-białe kwiaty są zebrane w kwiatostany. Kwitnie od maja do lipca.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, a okłady z liści w stanach ropnych skóry.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lubczyk Ogrodowy

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale Koch.) z rodziny selerowatych-baldaszkowatych (Apiaceae) jest często uprawiany w ogrodach. Nazywa się go czasem lubczykiem lekarskim, lubiśnikiem lekarskim, łakocim zielem, mleczeniem, lubestykiem lub maggi. Jest to bylina o grubym kłączu i łodydze dętej, gałęzistej, kreskowanej, dorastającej do 120 cm wysokości. Podwójnie pierzaste liście są nagie i lśniące. Drobne, jasnożółte kwiaty są zebrane w baldachy złożone, kwitnie w lipcu i sierpniu.

ZASTOSOWANIE:

odwar z korzeni lub sproszkowany korzeń bywa używany przy przewlekłych schorzeniach serca, nieżytach górnych dróg oddechowych, przy skąpych menstruacjach. Tę ostatnią dolegliwość można leczyć suszonymi liśćmi lubczyka gotowanymi w mleku. Lubczyk jest rośliną moczopędną. Korzenie, ziele i nasiona są używane jako przyprawy kuchenne. Stanowią także jeden z głównych surowców do produkcji przyprawy, znanej pod nazwą maggi. W niektórych częściach Europy (np. Piemont) liście lubczyka są jedzone jako warzywo.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Lulek Czarny

Pospolitą rośliną ruderalną, rosnącą też na przydrożach i przychaciach jest lulek czarny (Hyoscyamus niger L.)z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Inne jego nazwy to: lulek pospolity, lulek jadowity, szalej czarny, łubek, blekot i szaleniec. Jest to jednoroczna roślina o niemiłym, odurzającym zapachu, dorastająca do 60 cm wysokości. Łodygę ma lepką i gruczołowato owłosioną. Liście są podłużnie jajowate, zatokowo wrębne. Górne liście obejmują częściowo łodygę. Brudnożółte kwiaty o fioletowym żyłkowaniu tkwią w kątach liści, a górne są skupione na szczycie łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

ZASTOSOWANIE:

nalewka alkoholowa działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Napar z liści służy do płukania jamy ustnej w zapalnych stanach dziąseł, działa dezynfekująco i ściągająco. Pokruszone liście, zmieszane z tytoniem tworzą papierosy używane przy astmie. Surowca należy używać nadzwyczaj ostrożnie, ponieważ jest bardzo trujący.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor