naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Nagietek Lekarski

W ogrodach jest uprawiany i czasem dziczeje. Nagietek lekarski (Calendula offici-nalis L.) z rodziny astrowatych - złożonych (Asteraceae). Czasem nazywa się go: nogietek lekarski, nagietek ogrodowy, paznogietek, pazurki, miesięcznica, stulik lub paznogietka. Nagietek jest rośliną roczną, wyprostowaną, rozgałęzioną, dorastającą do 50 cm wysokości. Liście dolne są szerokołopatkowate, górne lancetowate lub podługowate. Pomarańczowe kwiaty są skupione w koszyczkach. Kwitnie od czerwca do jesieni.

ZASTOSOWANIE:

nalewka alkoholowa z ziela służy do okładów na trudno gojące się rany. Ma duże zastosowanie w kosmetyce. Napar z ziela wykazuje działanie ochronne przed różnymi truciznami. Napar z kwiatów, zastosowany zewnętrznie, przeciwdziała łuszczeniu się naskórka, przyspiesza gojenie się wszelkich ran. Wewnętrznie: działa rozkurczowo, ochronnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego (przeciwzapalnie i przeciwwrzodowo), ułatwia pojawi-nie się miesiączek i zmniejsza ich bolesność.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Naparstnica Purpurowa

Na zrębach po buczynach i borach w reglu dolnym Sudetów Zachodnich rośnie czasem naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jest to roślina dwuletnia lub bylina o prosto wzniesionej łodydze, dorastającej do 1,5 m wysokości. Cała roślina jest pokryta krótkim kutnerem. Jajowate lub jajowato lancetowate liście są na brzegu ostro karbowane. Jasnopurpurowe kwiaty zdarzają się także białe zwisają w długich gronach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jest gatunkiem chronionym.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Nawłoć Pospolitaa

Na miejscach nasłonecznionych rośnie nawłoć pospolita z rodziny astrowatych-złożonych (Asteraceae). Nazywa się ją czasem prosia nawłoć pospolita, włoć, głowianka czerwona, złota rózga, złota dziewica złotnik, urasz lub polska mimoza. Jest rośliną wieloletnią, dorastającą do 1 m wysokości, czasem owłosioną, łodygę ma w górnej części rozgałęzioną. Liście odziomkowe są jajowate, tępe, piłkowane, środkowe ogonkowe, górne siedzące, lancetowate i ostro zakończone. Żółte kwiaty są zebrane w koszyczki, a te tworzą wiechokształtne grona. Kwitnie od lipca do września.

ZASTOSOWANIE:

odwar ze świeżych, kwitnących pędów ma zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej i stanów zapalnych pęcherza moczowego. Działa moczopędnie. Służy też do płukania jamy ustnej w schorzeniach zębów, dziąseł i gardła.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Nerecznica Samcza

W wilgotnych miejscach borów świerkowych rośnie nerecznica samcza z rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae), nazywana czasem paprotnikiem samczym, paprocią samcza. Paprocią zwyczajną, dziadowskim korzeniem, leśną paprocią, narecznicą samczą lub paprotnikiem lekarskim. Jest to bylina o grubych, gęsto ulistnionych kłączach. Liczne, zwężające się ku nasadzie i zebrane w lejkowatą formę liście osiągają wysokość nawet ponad 1m. Żółtawy ogonek liściowy ma 4-30cm długości. Blaszka liściowa podługowata, stopniowo ku górze zwężająca się o głęboko pierzasto wcinanych odcinkach, robi wrażenie podwójnie pierzastej. Odcinki drugiego rzędu są karbowano-piłkowane, lecz nie zakończone szydlasto,co odróżnia ten gatunek od pokrewnych mu paproci. Ogonek liściowy i nerw główny są od dolnej strony pokryte rudymi łuskami. Na dolnej stronie liścia kupki zarodni są zebrane w dwa rzędy i pokryte nerkowatymi zawijkami stąd wzięła się nazwa nerecznica. Młode zarodnie mają kolor szaroniebieski, a dojrzałe rudy.

ZASTOSOWANIE:

odwar ze sproszkowanego kłącza działa jako środek przeczyszczający i przeciwtasiemcowy. Przy jego stosowaniu należy zachować dużą ostrożność może spowodować zatrucie!

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Nostrzyk Żółty

W miejscach ruderalnych, na przydrożach, nasypach kolejowych, a nawet na pastwiskach rośnie nostrzyk żółty (Melilotus officinalis (L.) Lam.) z rodziny bobowatych-motylkowatych (Fabaceae), nazywany czasem nostrzykiem lekarskim tatarską trawą lub barkuszem. Jest to roślina roczna lub dwuletnia o wzniesionym lub podnoszącym się pędzie, dorastająca do 1m wysokości. Liście są złożone z trzech podłużnie lancetowatych listków, na brzegach nieregularnie ząbkowanych. Żółte, pachnące kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany. Kwitnie od lipca do października.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela leczy nieżyty górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie służy do okładów i w obrzękach..

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor