naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Ślaz Dziki

W miejscach ruderalnych oraz przy drogach i miedzach rośnie ślaz dziki (Malva sihestris L.) z rodziny ślazowatych (Mahaceae), nazywany tez ślazem zajęczym, ślazem polnym, ślazem gęsim, malwą dziką, kędzierzawcem lub guziczkowym zielem. Jest to roślina dwuletnia lub bylina o cienkiej, gałęzistej łodydze, podnoszącej się lub wzniesionej, dorastającej do 120cm wysokości. Długoogonkowe liście o kształcie okrągławo sercowatym są na brzegu piłkowano-karbowane. Duże, purpurowe lub różowe kwiaty są zebrane po 2-6 w kątach liści. Kwitnie od lipca do września.

ZASTOSOWANIE:

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Śliwa Tarnina

Śliwa tarnina (Prunus spinosa L.) z rodziny różowatych (Rosaceae), znana też jako tarnina, tarka, tarń, ciernie czarne, ciarki, ciarniak, żarnoliwa, korcipka wilżyna, dzika śliwa, ostręże, tarnoliwa lub tarnówka. Jest to silnie rozgałęziony i ciernisty krzew o liściach podłużnie eliptycznych, piłkowanych. Białe kwiaty są podobne do kwiatów hodowanych śliw. Kuliste, o cierpkim smaku owoce mają sinawy nalot. Kwitnie z końcem kwietnia lub początkiem maja.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów stosuje się w zaparciach i bólach żołądka, dolegliwościach nerek i pęcherza moczowego. Odwar z kory zmieszany z sokiem z owoców służy do płukania ust i gardła.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Świerk Pospolity

Świerk pospolity z rodziny sosnowatych (Pinaceai) nazywany jest również świerkiem zwyczajnym. Jest to drzewo o koronie strzałkowatej, ostro zakończonej, dorastające do 50m wysokości. Kora ma barwę szarobrunatną, płytko popękaną. Liście w kształcie ostrych, czterograniastych szpilek są ustawione na pędach odstająco ku górze i na boki. Kwiaty męskie są zebrane w krótkie kwiatostany. Szyszki zwisają ku dołowi i odpadają w całości.

ZASTOSOWANIE:

odwar z młodych pędów jest stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych i astmie. Kąpiele z dodatkiem tego odwaru lub z odwarem ze szpilek pomagają w nerwowej nadwrażliwości, zaburzeniach snu, depresjach.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Świetlik Łąkowy

Niezbyt często, lecz obficie występuje na żyznych, suchych łąkach, pastwiskach i na brzegach lasów świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana Hayne) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae), nazywany też świetlikiem lekarskim, ptasim oczkiem, świeczkami, świecznikami lub złodziejem mlecznym. Jest to drobna, jednoroczna roślina, o rozgałęzionej łodydze, dorastająca do 30cm wysokości. Owalne lub jajowate liście są pokryte dość długimi, gruczołowatymi włoskami. Dolne liście opadają dość wcześnie i w czasie kwitnienia nie ma ich już na roślinie. Kwiaty są dwuwargowe: białe lub różowe, z górną wargą tworzą ulistnione, szczytowe grona. Kwitnie od lipca do września. Do celów leczniczych nadają się jeszcze dwa gatunki świetlika: świetlik wyprężony (Euphrasia stricta Hast.) i świetlik zwarty.

ZASTOSOWANIE:

odwar z ziela służy do przemywania oczu lub okładów na oczy w stanach zapalnych spojówek i osłabienia wzroku. Ma właściwości przeciw-zapalne i bakteriobójcze.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor