naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Uczep Trójlistkowy

Na brzegach płytkich śródlądowych zbiorników wodnych, wysychających latem, pojawiają się specyficzne rośliny, tzw. szuwary późnego lata. Rosną one także na świeżo wyrzuconym szlamie przy czyszczeniu cieków wodnych. Uczep trójlistkowy jest jedną z roślin budujących te zbiorowiska. Nazywany też uczepem trójdzielnym, uczepem dwuzębnym, dwuzębem lub strzałkami. Jest to roślina jednoroczna, o łodydze wzniesionej, silnie rozgałęzionej, ciemnozielonej lub purpurowej, dorastającej do 1m wysokości. Liście są zwykle 3-5 sieczne, grubo piłkowane. Kwiaty są zebrane w koszyczki, które stoją wyprostowane na szczytach pędów lub zwisają. W koszyczkach brak kwiatów języczkowych. Owoce mają czepliwe. Kwitnie od czerwca do września.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela wpływa dodatnio na przemianę materii. W medycynie ludowej był zalecany do kąpieli dzieci ze zmianami skórnymi o charakterze uczuleniowym.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Ukwap Dwupienny

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica (L.) Gaertn.) z rodziny astrowatych złożonych (Asteraceae) jest byliną, której łodyga pokłada się dołem i tworzy rozłogi. Cała roślina jest biało filcowato owłosiona. Dolne liście są łopatkowate i tępo zakończone, a górne równowąskie, ostro zakończone. Koszyczki kwiatowe są zebrane w gęste, baldachokształtne wiechy. Kwiaty są różowe. Kwitnie od 1 maja do lipca.

ZASTOSOWANIE:

napar z kwiatów jest stosowany w kokluszu u dzieci, a napar z ziela przeciw biegunkom. Działa lekko moczopędnie.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor