naglowek

index alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż

Żankiel Zwyczajny

Typowym elementem runa lasów bukowych jest żankiel zwyczajny (Sanicula europaea L.), znany też jako sanikula, rannik, międzypierśnik lub łuszczak lekarski z rodziny selerowatych baldaszkowatych (Apiaceae).Jest to bylina o bezlistnej łodydze dorastającej do 50cm wysokości. Duże odziomkowe liście mają długie ogonki i są palczaste pięciodzielne, na brzegu piłkowane. Bladoróżowe lub białe, drobne kwiaty są zebrane w szczytowe złożone baldachy. Kwiatostany składają się z nielicznych kwiatów obupłciowych, otoczonych licznymi kwiatami męskimi, które rozwijają się znacznie później. Kwitnie w czerwcu.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela jest stosowany w przewlekłych nieżytach. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Żarnowiec Miotlasty

Na zrębach borów sosnowych rośnie żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius (L.) Wimm.) z rodziny bobowatych-motylkowatych znany też jako jerk, jurk, lubeznik lub sarniak. Krzew od samej nasady silnie rozgałęziony, dorastający do 1,5m wysokości, ma wzniesione gałęzie rózgowato wydłużone i zimozielone. Liście mają różny kształt: szczytowe są niepodzielone, a pozostałe trójlistkowe. Złocistożółte, duże kwiaty wyrastają z kątów liści. Kwitnie w maju i czerwcu. Z uwagi na szybki wzrost jest to gatunek bardzo ekspansywny, który w odpowiednich warunkach ekologicznych może wyeliminować wszystkie inne rośliny, tworząc zwarte zakrzaczenia.

ZASTOSOWANIE:

odwar z kwitnącego ziela działa odwadniające, energicznie moczopędnie, ma zastosowanie w chorobach serca i nerek. Jest używany przy wszelkiego rodzaju obrzękach. Z uwagi na toksyczność surowca, należy go stosować z największą ostrożnością.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Żółtlice

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) i żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata (Rafin.) S. F. Blake) z rodziny astrowatych złożonych (Asteraceae). Pierwszy gatunek jest bardziej rozpowszechniony wśród zbóż, a drugi roślin okopowych. Są to rośliny jednoroczne, rozgałęzione, dorastające do 70cm wysokości. Żółtlica drobno-kwiatowa jest z rzadka i przylegająco owłosiona, natomiast żółtlica owłosiona ma włosy obfite i odstające. Ogonkowe, o jajowatym kształcie liście są ustawione naprzeciwległe. Brzeg liścia jest u pierwszego gatunku ząbkowany, a u drugiego - grubo karbowany. Białożołte kwiaty są zebrane w drobne koszyczki. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni.

ZASTOSOWANIE:

napar z ziela działa mlekopędnie i służy do przemywania ran. W medycynie ludowej stosowano okłady ze zmiażdżonego ziela przeciw egzemom.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

Żywokost Lekarski

Żywokost lekarski (Sympkytum offiehwle L) z rodziny szorstkolistnych zwany bywa również kosztywałem lub żywym gnatem. Jest bujnym o grubej, wzniesionej łodydze, dorastającej do 1m wysokości. Wrzecionowaty, pionowy korzeń jest rozgałęziony. Duże, szerokie liście mają kształt jajowaty lub lancetowaty purpurowofioletowe kwiaty są zebrane w wierzchołkowate, zwisłe kwiatostany. Kwitnie w maju i czerwcu.

ZASTOSOWANIE:

zewnętrznie do przemywania ran i miejsc ropiejących. Sproszkowany korzeń służy do okładów w bólach reumatycznych, a posiekane pędy i liście przeciw obrzękom. Stosowanie wewnętrzne żywokostu zostało w Polsce (tylko w Polsce!) zaniechane z dwóch powodów: podejrzenia o rakotwórczość i wywoływania niebezpiecznych obrzęków. Ostatnio powrócono do stosowania preparatów allopatycznych z zawartością żywokostu. Mają one jednak ograniczone dawkowanie.

zobacz również: zdjęcie - receptury lecznicze - nalewki alkoholowe

do góry

© 2008 xhtml labor
kontakt: xhtml labor